Remedios BlogAssociation of the art of good taste.

Go-Dany.sk - jazykové vzdelávanie (1.časť)

Publikované 04.11.2014 v 13:47 v kategórii Press, prečítané: 558x

K aktivitám nášho združenia sa od novembra 2014 pridala jazyková škola pre deti aj dospelých Go-Dany.sk. Hm. A ďalej? Deti sú s tým v pohode, ale my dospelí sa mnohokrát nového cudzieho jazyka zľakneme. Že to je ťažké, že už som na to starý, že načo mi to vôbec ešte bude, veď aj tak mi to minule nešlo, a nič moc som sa nenaučil. Aby sme sa nemuseli utiekať k týmto výhovorkám, a pred deťmi sa takto ´strápňovať´ :), pripravil som pre Vás praktický návod ako na to.
Ako na cudzie jazyky s gráciou, ľahkosťou, a inteligentnou hravosťou. Atribútmi, ktorých nedostatok nám často bráni sebavedome si vychutnať proces učenia, a prekonať prvotné ťažkosti jednoduchou a pravidelnou prácou. Základná axióma by mohla vyzerať nejako takto: Odkedy začnem, nebudem pochybovať, či rozhodovať sa o skončení skôr, než po 6.mesiacoch môjho nového jazykového vzdelávania. 

www.go-dany.sk
Čiže, čo s tým? Veľa ľudí si myslí, že nemá na jazyky talent. To môže byť pravda. Avšak ručím za to, že každý sa môže naučiť, rozumieť, hovoriť, aj myslieť v cudzom jazyku. Ako? 

Ak pochopíme základné princípy učenia sa jazykov, budeme sa vedieť naučiť akýkoľvek jazyk. Nepotrebujeme sa učiť veľa, ale správne. Potrebujeme konkrétny a praktický návod, a informácie o technikách a prístupe k prirodzenému procesu učenia. Tak ako ho používajú deti, väčšina umelcov, a podaktorí vedci :) Ten návod si teraz, po určení si cieľa, ktorý chete dosiahnuť, skonkretizujete a naplánujete vy sami.
 

Čas a frekvencia štúdia - záleží aj na tom, v akom čase sa štúdiu venujete, aj ako často. Ráno je efektivita mozgovej činnosti o polovicu vyššia, než večer. Ak to má byť po práci, je lepšie vybrať si neskoršie popoludnie než večer, keď je schopnosť koncentrácie o čosi nižšia. Za veľmi efektívnu považujem výučbu počas víkendu. S frekvenciou minimálne 3 x v týždni aspoň 30 minút.


Odporúčam najprv trénovať pamäť. Naučte sa logicky zoradenú skupinu slov (napríklad: jednoduchá veta, alebo kombinácia: slovíčko - synonymum - antonymum), tak ako idú za sebou naspamäť. Potom si ich recitujte ako básničku. Potom sa nabifľujte nejaký kratší tematický text v danom jazyku. Podstatné je, sa ho naučiť od slova do slova, a nahlas si to opakovať. 


Hovorte nahlas. Zoberte si napríklad 30 slov a kombinujte ich tak, aby ste povedali aspoň 10 rôznych zmysluplných viet. Naučí Vás to efektívne využívať slovnú zásobu, ktorú máte práve k dispozícii. Alebo si predstavujte nejakú konkrétnu situáciu, scénku zo života (dialóg, rozhovor), a simulujte ho nahlas v cudzom jazyku viackrát za sebou, vždy znova a znova s rôznymi obmenami.


Absolvujte  jazykový kurz  so zameraním na konverzácie - na konverzačných hodinách ste nútení rozprávať, a ak ste si kurz zaplatili celý vopred, ste nútení tam aj pravidelne chodiť :)


Poznámky - zapisujte si nové slovíčka, a z nich vytvorené modelové vety, ideálne aj s prekladom, a učte sa ich naspamäť. Majte poznámky stále so sebou a čítajte ich kdekoľvek a kedykoľvek je to možné, stále a opakovane.


Filmy - pozerajte filmy, či seriály v pôvodnom znení alebo s titulkami na počítači, občasne ich zastavujte, a analyzujte použitie cudzieho jazyka v konkrétnej scéne. Hudba - možnosťou, ako cudziemu jazyku rýchlejšie porozumieť, je aj počúvanie hudby. Prekladajte si texty piesní z cudzieho jazyka, a naopak. Rozhlas - nalaďte si cudziu rozhlasovú stanicu, a aktívne ju počúvajte, lúštite ten jazyk krvopotne, najprv len slovo tu a tam, neskôr toho bude viac. Proste počúvajte jazyk, hodiny a hodiny ho počúvajte. Nemusíte sa snažiť rozumieť mu za každú cenu. Len počúvajte a postupne to príde. Časom to celé začne dávať zmysel.


Noviny, časopisy, web, knihy - čítajte si nahlas sami pre seba, alebo pre partnera. Môžete aj skúsiť prekladať články zo zahraničných médií. Najlepšie z oblastí, ktoré vás zaujímajú. Nové slovíčka a vety si zapisujte do poznámok.


Jazykové pobyty a podujatia - existujú špeciálne ponuky pre mladých i seniorov. Pri hľadaní pobytu, či podujatia sa sústreďte na serióznych partnerov. Mnoho takýchto aktivít organizujú univerzity, alebo súkromné, aj  jazykové školy.  Ubytovanie  býva zabezpečované u miestnych obyvateľov. Výhodou je, že sa takto mnohokrát naučíte viac než v bežnom kurze.


Veková hranica neexistuje - nový jazyk je možné naučiť sa v každom veku. Podľa odborníkov by sa dokonca ľudia nad 60 rokov mali tejto činnosti venovať cielene, učenie a tréning mozgu a pamäte sú v tomto veku viac, než potrebné. 


Prax, či teória - je známe, že praktikovi s malou slovnou zásobou a slabou znalosťou gramatiky sa bude v komunikácii dariť lepšie ako nabifľovanému teoretikovi. Prečo? Príčinou je bežná pomalosť vedomej analýzy a rácia v komunikácii. Preto ich treba z funkcie tlmočníka vyradiť, tak ako je dobré vyradiť ´rozum´ aj z iných činností, do ktorých nepatrí. Ako na to? Je potrebné sa každé slovo naučiť používať v malej praktickej situácii. Už pri učení ho treba hneď vyskúšať a použiť vo vete. Môžete začať s číslovkami. Keď to pôjde, treba skúsiť násobilku, alebo ceny tovarov, časové údaje, či iné čiselné kombinácie. Potom, čo vyradíte rozum-tlmočníka z funkcie v počítaní, zostane len automatizovaná pamäťová reakcia. Ak to pôjde s číslami, neskôr skúste základné slová. V bežných situáciách hovorte aj v duchu, inokedy nahlas, cudzou rečou a opisujte, čo vidíte a čo sa deje; podobne ako ste to robili doposiaľ nevedome v materinskej reči. Takto sa vám po pár dňoch cudzia reč v mysli zakotví, a budete pripravení na skutočné učenie sa. Možno sa Vám v cudzom jazyku takto aj snívať bude :)


Učebnica nie je kniha - namiesto krkolomného študovania nezáživných jazykových učebníc s umelými nereálnymi textami, je dobré požičať si alebo kúpiť cudzo-jazyčné knihy, beletriu so zníženou slovnou zásobou. Takéto knihy od najlepších svetových spisovateľov sa dajú zohnať v kategóriách už od 300 použitých slov. Ak natrafíte v knihe na neznáme slovo, ktoré sa častejšie opakuje, je dobré si ho hneď pozrieť v slovníku. Čítanie dobrých kníh Vás prinúti prirodzene kombinovať analýzu jazyka s intuitívnym absorbovaním. Čítanie je pútavé; po chvíli aj zabudnete, že čítate v cudzom jazyku. Slová, najmä tie najfrekventovanejšie, si tam poriadne precvičíte a gramatika sa na vás nalepí v podstate podvedome, takže ani nebudete vedieť ako, a budete ju ovládať. 


Na vyšších jazykových úrovniach, zariaďte si rozhovory s cudzincom - precvičujte si slovíčka s rodeným hovorcom, ideálne s takým, ktorý sa chce naučiť po slovensky. Stretávajte sa napríklad každý týždeň niekde v kaviarni na hodinu, dve. Polovicu času rozprávajte v cudzom jazyku vy, zvyšok času venujte slovenčine.


Čas je otázkou priorít - ešte je tu otázka, ako si na to všetko nájsť čas. Nuž, na prvú fázu učenia žiadny zvláštny čas nepotrebujete; môžete (pardon, musíte) sa učiť (hovoriť čísla a slová, tvoriť vety) takmer kedykoľvek počas dňa, keď niekam kráčate, čakáte, alebo keď nepotrebujete premýšľať nad prácou. Čo na začiatok nevyhnutne potrebujete je konkrétny cieľ a malý plan. Aj desať nových slov na papieriku sa dá počas dňa ľahko vytiahnuť z vrecka a trénovať ich, či už vo vymyslených alebo reálnych situáciách. Na knihu je dobrý čas najmä v hromadnej doprave cestou do práce či do školy; alebo si stačí nájsť pol hodinu denne počas dňa napríklad tak, že darujete niekomu chudobnejšiemu Vaše TV. So získaným časom úspech nenechá na seba dlho čakať. Radšej robiť menej a pravidelne, ako veľa naraz ale len občasne. 


Prajem Vám veľa úspechov.


Daniel Godány

www.go-dany.sk


Komentáre

Celkom 3 komentáre

 • Ivo 08.09.2016 v 09:33 Super rady! :) Tiež som presvedčený, že vety tipu už som starý a nenaučím sa, sú len výhovorky alebo len nepoužiteľné presvedčenia, ktoré brzdia človeka. Ja sa učím angličtinu cez program Imitum :) Na doma jedna z najlepších vecí. Je to nenásilná forma vzdelávania :) www.anglictina-bez-biflovania.sk/anglictina-pre-husakove-deti?a_box=y7x556ws


 • Róbert 27.10.2016 v 15:03 Ahoj chválim vás za tieto tipy. Je fajn keď niekto nad učením jazyka rozmýšla týmto spôsobom. Ja sa taktiež učím cez metódu Imitum od angličtiny bez biflovania a môžem ju odporúčať.


 • Jontáš 18.12.2016 v 20:19 Servus mne sa najviac pozdávajú tie filmy :) kto by chcel nech ešte mrkne na tieto stránky http://www.domluvitse.cz/


 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?Členovia a spolupracovníci združenia REMEDIOS o.z.: Daniel Godány, kapela Remedios, kapela Ponte Pardo, lektori Flamenco Dance School, fotografi Jozef Páleník a Veronika Klimonová, maliar a sochár Jozef Kurinec, zvukoví majstri Ján Machút a Martin Nováček, filmoví režiséri, strihači a scenáristí Andrej Farba, Daniel Adamjak, konzultant Miroslav Palún. A podaktorí ďalší prispievatelia..