Remedios BlogAssociation of the art of good taste.

Flamencový Tanec (1. časť)

Publikované 05.10.2014 v 22:28 v kategórii Press, prečítané: 336x

Súčasné mnohorozmerné tanečné umenie a jeho nespočetné priebežne vznikajúce techniky to s výberom, či orientáciou začínajúcemu záujemcovi, vyznavačovi tanečného životného štýlu, nijako neuľahčujú. Takže Vám teraz poviem niečo o flamencu :) Nech viete, a nech to máte ľahšie..


Pri slove flamenco sa nám bežne ako prvá objaví asociácia na krvavú koridu s býkmi a toreadormi, krásne ženy odeté v niečom červenom a volánikovom, hrdo sa tváriaci muži, vášnivo si v rytme dupkajúc svoju ódu na radosť zo života. Nuž áno aj. Folklórny vplyv na dnešnú podobu flamenca je nezmazateľný. Dávno to však už nie je len o folklóre. Významným španielskym exportným artiklom sa stala tanečná štylizácia, ktorá obsiahla okrem folklórnych aj moderné, baletné, dramatické, scénické, a iné vplyvy viacerých európskych kultúr. V takejto podobe zažíva rozmach a popularitu blížiacu sa popularite štýlov ´latino´, i keď je flamenco evidentne predsalen o niečom úplne inom.


Tak teda. O čom to je, a čo všetko vám flamenco dokáže dať? Určite viac, než by ste mohli očakávať. V procese učenia prejdete škálou pocitov od nepohody, utrpenia, uzavretej psyché, cez ponorenie, stratenie, otvorenie sa, až k pochopeniu, vnímaniu a úžasu. Plnohodnotný zážitok, keď všetky obe vaše hemisféry sú tak zaneprázdnené, že si až po hodnej chvíli uvedomíte tú silu mnohogeneračného odkazu, ktorá z vás vďaka flamencu prýšti. Má to aj, niekedy cielene inokedy prirodzene, ozdravný, priam katarzný účinok. Ak sa mu poddáte.


Ty flamenco jedno akési! Čo si to so mnou urobilo? Bodaj ťa porantalo aj s tou tvojou energiou typu ´duende´. Čo ja teraz budem chudák robiť? Veď mi už nič inšie neostáva, len v tom tranze pokračovať a flamen(k)ovať až dokým budem vládať! Ja nešťastník! :)


Vo svojej výzve pre náročných spája flamencový tanec viacero paralelných rovín. Na silových dupoch s jemným stepovým obohatením, a sínusoidnej kumulatívnej dynamike založený tanec, pomerne zložitý rytmus, striktná technika tela aj choreografická forma, slobodná v spájaní a nadväznosti len za predpokladu priznania folklórneho východzieho bodu, hravosť prechádzajúca do nepredvídateľných improvizovaných kreácií, vedomá práca so autentickými emóciami a z nej vyplývajúce terapeutické účinky, plynutie v ťažko uchopiteľnom pocite zjednotenia sa s duchom momentu, v toku takzvaného ´soniquete´, individuálna výpoveď na pozadí kolektívneho napojenia sa na spoločnú tému a energiu živej, priamo na pľaci momentálne realizovanej hudby a spevu. Takmer nestráviteľná zmes aspektov, náročná v požiadavkách na osobnostné predpoklady umelca. V tomto sa trošku približuje džezovej hudbe a tancu .. Tak ako? Dáte to? :) Ak si myslíte, že by ste to dať mohli, skúste náš tanečný  Flamenco Workshop


V budúcom príspevku Vám porozprávam o veciach, ktoré by mal mať každý flamencový začiatočník na pamäti, a mal by ich priebežne skúšať, trénovať a ovládať. Takú malú školu prvej počiatočnej úrovne. Verím, že poslúži.


S pozdravom: ´dale caňa´ (vytni tomu) sa nateraz lúčim. Čítame sa znovu niekedy tu, či inde na nete. Olé!


Daniel Godány

www.flamenco.sk


Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?Členovia a spolupracovníci združenia REMEDIOS o.z.: Daniel Godány, kapela Remedios, kapela Ponte Pardo, lektori Flamenco Dance School, fotografi Jozef Páleník a Veronika Klimonová, maliar a sochár Jozef Kurinec, zvukoví majstri Ján Machút a Martin Nováček, filmoví režiséri, strihači a scenáristí Andrej Farba, Daniel Adamjak, konzultant Miroslav Palún. A podaktorí ďalší prispievatelia..